Rasmus Lepik ja Kevin Lindlaan on õppinud Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses. Neid juhendab ja Eesti ekspert WorldSkillsil on Sander Paju.
Rasmus, kuidas valisid oma eriala, kooli?
Mulle on juba väikesest lapsest peale pakkunud huvi tehnika, eriti elekter ja sellega seonduv. Peale põhikooli lõpetamist tundsin, et soovin võimalikult ruttu teha elu enda jaoks põnevamaks ja asuda õppima mingit elektriga seonduvat eriala. Eriala valikul oli minu jaoks kõige olulisem mehhatroonika eriala paljulubav tulevik. Kuna tänapäeval automatiseeritakse järjest rohkem tööstusi, siis on vaja ka rohkem inimesi, kes automaatikat, mehaanikat ja elektriseadmeid korras hoiavad. Mehhatroonik on just see inimene, keda selle töö tegemiseks vajatakse. Peale eriala valiku tegemist ei olnud kooli valiku osas vaja pikalt mõelda. Kuna Võrumaa kutsehariduskeskuse (tänapäeval Võrumaa haridus- ja tehnoloogiakeskus) mehhatroonika õpe oli kuuldavasti väga heal tasemel ja kool minu elukohale võrdlemisi lähedal, siis otsus kooli valiku osas sündis kergelt.
Mis sulle selle eriala juures meeldib?
Mulle meeldib minu eriala juures kõige enam selle eriala lai ulatus. Lisaks erialastele põhioskustele, milles võetakse mõõtu ka kutsevõistlustel, on õpingud andnud mulle ka korralikud alusteadmised näiteks elektrist ja elektroonikast aga ka mehaanikast. See tähendab, et töökoha valikul on lisaks otseselt erialasele tööle veel valikuid, näiteks töö elektroonikuna või mehaanikuna.
Kuidas lähevad WorldSkills ettevalmistused?
Ettevalmistused võistlusteks on nüüdseks lõpusirgel. Kuna tööriistad ja muud olulised vahendid (näiteks tööstuskontrollerid) on juba Lyoni poole teel siis praktilisi harjutusi me enam läbi ei vii. Viimased nädalad enne võistlust pöörame veel tähelepanu pisikestele aga olulistele nüanssidele. Lisaks mõtleme läbi, millised probleemid võivad võistluse käigus tekkida ja kuidas neid lahendada. Samuti ootab meid veel augusti viimastel päevadel ees ühine treeninglaager koos Rootsi meeskonnaga.
Mis on sinu ootused suurvõistluselt?
Ootan huviga esimese võistluspäeva hommikut. Siis jagatakse kätte võistlusülesanne. Just see on ilmselt üks põnevamaid hetki kogu võistluse jooksul. Sellel hetkel selgub, kas oleme õigesti ette valmistunud? Kas võistlusülesanne sisaldab mingit tööd, mida me pole osanud ette näha ja selleks treenida? Või on ülesanne täpselt selline nagu oleme seda ette kujutanud ja saame mõnuga tegutsema asuda!
Kuna meie erialal nelja võistluspäeva jooksul hindamistulemusi ei avaldata, siis kobame terve võistluse jooksul pimeduses. Me ei tea, mida oleme teinud õigesti ning mida oleks saanud teha paremini. See muudab kindlasti väga põnevaks ka lõputseremoonia õhtu kui saame lõpuks teada võistluse tulemused.
Kõige enam pelgan keelebarjääri prantslastega. On nemad ju tuntud oma sooviga inglise keeles mitte suhelda. Õnneks ei tohik see probleem otseselt võistlusi puudutada, kuna seal on ametlikuks töökeeleks ikkagi inglise keel.
Mis sa arvad, mis kogemuse sulle WorldSkills annab?
WorldSkills annab mitmeid väga erinevaid kogemusi alates treening- ja meeskonnatöö kogemustest ja lõpetades otseloomulikult võistluskogemusega. Aga ma usun, et kõige omapärasem kogemus, mille sellelt võistluselt edaspidiseks kaasa võtta saab, on töötamine väga erinevatest rahvustest ja kultuuriruumidest pärit inimestega.
Mis on su tulevikuplaanid?
Tulevikuplaanides pole ma veel täielikult selgusele jõudnud. Kindlasti jätkan tegutsemist samal või sarnasel erialal. Tööle asumise kõrvalt soovin ka õpingutega jätkata.
Kevin Lindlaan
Miks valisid oma eriala, kooli?
Mind on alati huvitanud kõik, mis on seotud tehnoloogiaga. Seetõttu jätkasin pärast Antsla Gümnaasiumi lõpetamist õppimist Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses mehhatroonika erialal. Kooli valikul sai otsustavaks see, et neil oli palju erinevaid laboreid ja seadmeid ning seal oli võimalik ka oma oskusi praktiliselt proovile panna. Mehhatroonika õppekava tase oli koolis väga hea ning kuna õppisin eriala keskhariduse baasil, siis oli kooli lõpetades võimalik saada viienda taseme kutsetunnistus. Suurt rolli kooli valikul mängis ka see, et ta asus kodukoha lähedal.
Mis sulle enda eriala juures kõige rohkem meeldib?
Kõige rohkem meeldib see, et tegemist on mitut valdkonda hõlmava erialaga. Mehhatroonika on eriala, kus saab tegelda vastavalt oma oskustele mehhaanikast kuni programmeerimiseni. Ettevõtte praktika ajal sain koostada elektrikilpe, programmeerida tööstusliine ja projekteerida lisasid. See kõik meeldis mulle väga.
Kuidas lähevad WorldSkills ettevalmistused?
Ettevalmistused WorldSkillisiks edenevad sujuvalt. Koos oma tiimikaaslastega harjutame FESTO MPS moodulite kokkupanemist, programmeerimist ja tööle rakendamist. Individuaalselt kasutame virtuaalsete tööstusliinide programmeerimiseks FACTORY IO simulatsiooni keskkonda. Lisaks sellele on meil plaanis suvel treenida koos Rootsi mehhantroonika meeskonnaga.
Mida ootad WorldSkillsilt?
Tunded on kahetised: ühelt poolt ootan põnevusega aga samas ka väheke kardan WorldSkillsil võistlemisest. Tegemist on ikkagi suure võistlusega, kordi suuremaga kui seda on Noor Meister. Ootan juba suure huviga meie erialast ülesannet aga kahjus saame selle teada alles võistluspäeval.
Mida võib sulle WorldSkills kogemus anda?
Kahtlemata annab WorldSkills juurde uusi erialaseid oskuseid ja teadmisi. Lisaks sellele arendab see võistlus ka meestkonnatöö oskusi, sest võistlusel on väga oluline mitte üksnes aeg vaid ka tiimitöö oskus. Treeningute suurimaks plussiks on see, et seal saame proovida ka palju uusi seadmeid, selliseid, millega koolis kokku ei puutunud. Seega kokkuvõtvalt – ühelt poolt on võimalik tutvuda uute seadmetega ja hankida uusi teadmisi, kuid teisalt arendada edasi ka ajaplaneerimist ja tiimitöö oskust.
Mis on sinu tulevikuplaanid?
Lähimas perspektiivis on plaanis juba sügisest jätkata õpinguid TalTech’is elektroenergeetika ja mehhatroonika eriala bakalaureuseõppes. Kaugemas perspektiivis sooviksin pärast kõrgkooli minna tööle või asuda õppima magistriõppesse. Täiesti reaalne on mõte ka sellest, et pärast kõrgkooli omandada praktilisi teadmisi erialasel tööl ja seejärel jätkata õpinguid.
WorldSkills 2024 toimub 10.–15. septembril Prantsusmaal, Lyonis. Maailmameistrivõistlus toob kokku 1500 võistlejat rohkem kui 65 riigist. Näha saab 62 põnevat võistlusala. Eestit läheb esindama 14 andekat noort 11 võistlusalal. Vaata lisa võistluse lehelt.