Töökohapõhine õpe on investeering töötajasse, mille tulusust mõõdetakse kvalifikatsiooni tõusus

🎧 Neljapäeval, 28.03 kell 13 on Äripäeva raadios võimalik kuulata põnevat saadet “Õppetund”, kus räägitakse töökohapõhisest õppest. Saade on korduses samal päeval kell 18 ja pühapäeval kell 15.

➡️ Töökohapõhine õpe on investeering töötajasse, mille tulusust mõõdetakse kvalifikatsiooni tõusus ⬅️

Kvalifitseeritud tööjõu puudus on üks suurimaid väljakutseid, millega ettevõtted igapäevaselt silmitsi seisavad. Erialad arenevad ja muutuvad ning koos nendega muutuvad ka töö sisu ja kvalifikatsiooninõuded. Üks võimalik lahendus, mis probleemile leevendust pakub, on töökohapõhine õpe ehk õpipoisiõpe, mida Eesti kutsekoolides on läbi viidud pea paarkümmend aastat ning seda on tehtud erinevate programmide raames Euroopa Sotsiaalfondi toel.

Töökohapõhine õpe toimub ettevõtte, kooli ja õppija koostöös ning vähemalt 2/3 õpet toimub töökohal ning kuni 1/3 koolis. Läbitakse kutseõppekava ning lõpetanule omistatakse kutsekvalifikatsioon.

Töökohapõhine õpe on eriti oluline valdkondades, kus töö iseloom ja tingimused ei võimaldagi õpet läbi viia kooli keskkonnas, samuti erialadel, kus kvalifikatsiooninõuded on muutumas või kus kvalifitseeritud tööjõudu napib ning ümberõpe tööjõupuudusele leevendust võiks pakkuda.

Saates räägitakse lahti töökohapõhise õppe protsess, selle väljakutsed ja kasutegurid. Seda tehakse elektritööde ettevõtte E-Servise näitel, kus Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liidu EETEL eestvedamisel ja Tallinna Polütehnikumiga koostöös sel viisil juba kaheksandat aastat töötajaid koolitatakse.

Saatekülalisteks on Tallinna Polütehnikumi energeetika ja automaatika erialaosakonna kutseõpetaja ja projektijuht Lembit Vali ning elektritööde ettevõtte E-Service AS tegevjuht ja juhatuse liige Krister Peetmaa ning projektijuht Margus Zujev. Saatejuht on Katre Savi.

Pärast eetrisolekut on raadiosaade järelkuulatav aadressil https://www.aripaev.ee/raadio/saatesarjad/oppetund, Äripäeva raadios soundcloudis https://soundcloud.com/aripaeva-raadio ja Äripäeva raadio äpis.